Uvažujete o výstavbě zahradního zapuštěného bazénu? Zájem o instalace bazénů narůstá zejména na jaře, což je logické, protože venku je již příjemné teplo a zdržujeme se na zahradách mnohem déle, než v zimním období. Kvetoucí rostliny a prozpěvující ptáci nás vytahují ven a brzy nastane vhodná chvíle hupsnout pod hladinu a užít si tu pořádný relax.
Provoz bazénů probíhá většinou od května do září, záleží na místních povětrnostních podmínkách a také na tom, jak dalece jste schopni zajistit v bazénu ohřev vody, ovšem pokud nepředpokládáte jeho využívání tak, jak je tomu v termálních bazénech na Slovensku, na Jižní Moravě či v Maďarsku, s velkou pravděpodobností budete nádrž zazimovat. Vypustíte z ní část vody pod hladinu skimmeru, vodu patřičně upravíte, aby nepodléhala kontaminaci mikroorganismů, bazén zakryjete krycí plachtou nebo zastřešením, a tím to končí. Na shledanou zas na jaře!
Nezapomněli jste na něco?
Tímto vám připomínáme, že existují zimní dilatační plováky Chlorito, a že byste si měli dát velký pozor na to, abyste ochránili nádrž před rozpínáním ledu. Ten totiž dokáže bazén nevratně poškodit, připomeňme si, jak dopadl Titanic po nárazu na ledovec a je až paradoxní, že nepotopitelnou loď potopila docela obyčejná zmrzlá voda. V bazénu to sice nebude probíhat tak, jako v Atlantiku v dubnu 1912, nicméně rozpínající se led zvětšuje svůj objem tak výrazně, že může bazén zdeformovat nebo i roztrhnout. Dilatační plováky se položí na hladinu, spojí se za sebe jako řetěz a vytvoří souvislou zábranu. Led se pak do plováků opře a plovák tím zabrání rozepnutí ledové krusty až k tělesu bazénu. Plováky zasahují do vody poměrně hluboko, takže se postarají o to, aby led nepoškodil bazén i hlouběji pod hladinou. Jsou to spolehlivé výrobky z plastu, vyplněné pískem nebo betonovou výztuží, čímž udržují ve vodě správnou polohu.