V poslednÃch letech bývajà v naÅ¡ich zahradách vysázeny pÅ™edevÅ¡Ãm ovocné stromy. Které každoroÄnÄ› odměňujà svoje majitelé za jejich péÄi hojnou úrodou. Rovněž tak keÅ™e plodÃcà chutné ovoce – rybÃz, maliny Äi ostružiny, jsou oblÃbené pÅ™edevÅ¡Ãm dÄ›tmi. Které si je mohou samy nasbÃrat. Z jehliÄnanů bývajànejÄastÄ›ji k vidÄ›nà túje, kterými si mnozàmajitelé zahrad vytvoÅ™ili oplocenÃ. Vzhledem k tomu, že vyrůstajà už bÄ›hem prvnÃho roku do výšky až dvou metrů, využÃvány bývajà coby zástÄ›ny, chránÃcà intimitu zahrady. Ale protože se v růstu nezastavÃ, pro majitele nastává problém s jejich pravidelným oÅ™ezem. A mnozà se rozhodnou je nahradit nÄ›ÄÃm ménÄ› raÅ¡ÃcÃm.
Dobrou  službu v zahradÄ› udÄ›lá výsadba smrků ztepilých. Kterými lze vytvoÅ™it nejen potÅ™ebná zástÄ›na kolem bazénu. Ale stejnÄ› jako tújemi je možné jimi zamezit nechtÄ›ným pohledům zvenÄÃ. Pokud se rozhodnete si smrÄky do zahrady vysadit, je potÅ™eba mezi nimi vytvoÅ™it mezery, které umožnà už v prvnÃch letech spojovánà vÄ›tvÃ. A tÃm vytvoÅ™enà stÄ›ny. Voňavé, zelené, Å¡iÅ¡kami zdobené. Je jen v rukou majitele zahrady, jakou výšku stromků bude udržovat. KaždoroÄnÃm oÅ™ezávánÃm koruny lze jednoduchým způsobem zamezit jejich nechtÄ›nému růstu. A zbyteÄnému zastiňovánà celé zahrady.
NejvÄ›tÅ¡Ã bonus smrku ztepilého Äeká jeho majitele na jaÅ™e. Kdy se na koneÄcÃch jeho vÄ›tvà objevà svÄ›tlezelené koneÄky, ve kterých je plno blahodárných látek pro lidské zdravÃ. StaÄà vzÃt nůžky a léÄivé výhonky ostÅ™Ãhat. DÃky vysokému obsahu C a prospěšných silic lze z nich uvaÅ™it Äaj, který tlumà kaÅ¡el a působà i na dalÅ¡Ã bronchitické problémy. Zpracovat tyto smrkové výhonky lze mnoha způsoby. AÅ¥ už za studena, s pÅ™Ãdavkem cukru, zalitÃm Äisté vody a ponechánà ve sklenici na okennÃm parapetu louhovat alespoň tÅ™i dny. A poté užÃvat tuto vzácnou medicÃnu po lžiÄkách. PÅ™idávat se rovněž mohou do salátů, polévek a omáÄek. Mnozàsi nálev ze smrkového jehliÄà pÅ™idávajà i do koupele. A macerovanými si uvolňujà ztuhlé Å¡lachy Äi namožené svaly a klouby.   Â