Výběr a montáž interiérových dveří II


Jak se poznají pravé a levé dveře?  Snadno. Důležité je postavit se na tu stranu zárubní, kde se budou dveře otevírat k směrem k vám. A podle toho, na které straně budou panty, takový druh dveří koupíte. Budou-li panty po vaší pravé ruce, jedná se pochopitelně o dveře pravé, jestliže jsou panty nalevo, zakoupíte dveře levé. Je tu ještě jedna možnost, jak dveře rozeznat – když je klika vlevo, jedná se o dveře pravé; je-li klika vpravo, jsou to dveře levé. Avšak předchozí postup, tedy ten podle pantů, je stanoven podle normy DIN 107. Tak snad vám budou tyto pomůcky ku prospěchu, a už se nespletete.

Stylové dveře

Montáž klasických dveří

Záleží na tom, zda budete dveÅ™e pouze mÄ›nit ve stávajících, zpravidla kovových zárubních, anebo zda budete zapravovat do zdi i dveÅ™ní rám (obložková zárubeň). V prvním případÄ› – jestliže jste měřili dobÅ™e – dveÅ™e pouze nasadíte; kdyby v dolní Äásti drhly, budete je muset mírnÄ› zakrátit, anebo do pantů pÅ™idat podložku.

Výběr z více druhů

Výběr a montáž dveří s obložkovou zárubní

  • Změřte si výšku a šířku dveří (poÄítejte s tím, že by dveÅ™e mÄ›ly ve spodní Äásti konÄit cca 3 mm nad podlahou s tenkou krytinou (lino, laminát, parkety, vinyl); v případÄ›, že budete mít na podlaze koberec, musíte se rozhodnout podle výšky kobercového vlasu. Anebo naopak, necháte-li spodní Å¡kvíru malou, budete si muset pořídit koberec s tím nejnižším vlasem. Mezera mezi zárubní a zdí by mÄ›la být nanejvýš 2,5 cm na každé stranÄ›.
  • Pak změřte hloubku otvoru – zpravidla odpovídá tlouÅ¡Å¥ce stÄ›ny. DveÅ™e se otvírají do té místnosti, do níž se vchází, do které se vchází; snad jen u WC a koupelny se rozhodnete podle volného prostoru.
  • Sestavte dodaný rám podle návodu (spojovací materiál je pÅ™iložen), zkontrolujte pravé úhly a poté zpevnÄ›te – lepení, seÅ¡roubování. Obložková zárubeň se dodává s panty, ty se vÅ¡ak musí teprve pÅ™iÅ¡roubovat, což podle návodu od výrobce snadno provedete (držáky pantů, vruty na upevnÄ›ní, panty dotáhnout imbusem).
  • Rám vsaÄte do dveÅ™ního otvoru a usaÄte ho pomocí různých klínků, anebo profesionálních rozpÄ›r. Zde rovněž použijte návod výrobce. K vyrovnání obložkové zárubnÄ› používejte vodováhu (zejména pÅ™i dotahování rozpÄ›r). Mezery mezi zdí a rámem vyplňte nízko expanzní montážní pÄ›nou na dÅ™evo – pozor, i ta se mírnÄ› rozpíná.
  • Poté vás Äeká montáž dveÅ™ních závÄ›sů a nasazení dveÅ™ního křídla na rozepÅ™enou zárubeň. Panty mají různé Å¡rouby, jimiž se dá usazení dveří doladit ve vÅ¡ech smÄ›rech, aby dveÅ™e i zámek sedÄ›ly pÅ™esnÄ›.

Je dobré hrabat listí na zahradě?


Zná to každý, kdo má na zahradÄ› nÄ›jaký listnatý strom – vždy na podzim je potÅ™eba vytáhnout hrábÄ› a uklízet hromady spadaného listí. A jen co je uklidíme, napadne další. Jde v podstatÄ› o práci, která neskonÄí do té doby, než stromy úplnÄ› opadají – a to může trvat, v závislosti na jejich velikosti, i pomÄ›rnÄ› dlouho. Je to vÅ¡ak nÄ›co, co je naprosto nezbytné.

 

Alespoň tak o to m lidé dříve pÅ™emýšleli. Ukazuje se vÅ¡ak, že příroda není hloupá, a spadané listí také plní urÄitý úÄel. VlastnÄ› má hned nÄ›kolik pomÄ›rnÄ› zásadních funkci, které sice můžeme ÄásteÄnÄ› nahradit, avÅ¡ak v podstatÄ› to není nijak nutné.

 

hromada spadlého listí

 

Tou první je, že tlející listí dodává půdÄ› živiny. Ty se pÅ™es zimu rozloží, takže je na jaÅ™e může strom vstÅ™ebat. To samozÅ™ejmÄ› prospívá jak jeho růstu, tak i odolnosti. Pokud je tedy odstraníte, pak jej pÅ™ipravíte o Äást toho, co by mohl získat. JistÄ›, není to nic, co by jej zahubilo, avÅ¡ak rozhodnÄ› není důvod jej o tuto výživu okrádat.

 

Dále je tu fakt, že kupky listí využívá mnoho živoÄichů k pÅ™ezimování. Tlením se vytváří teplo, takže tam ani v nejvÄ›tších mrazech nezmrznou. Mezi nejÄastÄ›jší zvířata, která takto zimují, patří například ježci. A není pochyb, že zvláštÄ› ti mladí, kteří prožívají svou první zimu, potÅ™ebují veÅ¡kerou možnou pomoc.

 

spadané listí v parku

 

Pak je tu také ochrana koÅ™enů. VÄ›tÅ¡inÄ› velkých stromů Äouhá Äást koÅ™enů nad povrch, a vrstva listí je pomůže ochránit pÅ™ed mrazy i v dobÄ›, kdy není sníh. To je důležité zvláštÄ› dnes, v dobÄ› globálních zmÄ›n klimatu, kdy je poÄasí stále extrémnÄ›jší.

 

Pokud vÅ¡ak spadané listí má takovéto výhody, proÄ jej tedy odstraňujeme? Hlavním důvodem je estetika – zkrátka to nevypadá dobÅ™e, a lidé chtÄ›jí, aby jejich zahrady byly vždy jako ze Å¡katulky. Dále je to fakt, že mohou blokovat například růst trávníku. Je vÅ¡ak otázkou, zda jsou tyto důvody dostateÄné k tomu, abychom tuto práci i nadále dÄ›lali.

Smrk ztepilý – nejen ozdoba zahrady


V posledních letech bývají v naÅ¡ich zahradách vysázeny pÅ™edevším ovocné stromy. Které každoroÄnÄ› odměňují svoje majitelé za jejich péÄi hojnou úrodou. Rovněž tak keÅ™e plodící chutné ovoce – rybíz, maliny Äi ostružiny, jsou oblíbené pÅ™edevším dÄ›tmi. Které si je mohou samy nasbírat. Z jehliÄnanů bývají nejÄastÄ›ji k vidÄ›ní túje, kterými si mnozí majitelé zahrad vytvoÅ™ili oplocení. Vzhledem k tomu, že vyrůstají už bÄ›hem prvního roku do výšky až dvou metrů, využívány bývají coby zástÄ›ny, chránící intimitu zahrady. Ale protože se v růstu nezastaví, pro majitele nastává problém s jejich pravidelným oÅ™ezem. A mnozí se rozhodnou je nahradit nÄ›Äím ménÄ› rašícím.

Zahradní domek

Dobrou  službu v zahradÄ› udÄ›lá výsadba  smrků ztepilých. Kterými lze vytvoÅ™it nejen potÅ™ebná zástÄ›na kolem bazénu. Ale stejnÄ› jako tújemi je možné jimi zamezit nechtÄ›ným pohledům zvenÄí. Pokud se rozhodnete si smrÄky do zahrady vysadit, je potÅ™eba mezi nimi vytvoÅ™it mezery, které umožní už v prvních letech spojování vÄ›tví. A tím vytvoÅ™ení stÄ›ny. Voňavé, zelené, Å¡iÅ¡kami zdobené. Je jen v rukou majitele zahrady, jakou výšku stromků bude udržovat. KaždoroÄním oÅ™ezáváním koruny lze jednoduchým způsobem zamezit jejich nechtÄ›nému růstu. A zbyteÄnému zastiňování celé zahrady.

Smrková vÄ›tviÄka

NejvÄ›tší bonus smrku ztepilého Äeká jeho majitele na jaÅ™e. Kdy se na koneÄcích jeho vÄ›tví objeví svÄ›tlezelené koneÄky, ve kterých je plno blahodárných látek pro lidské zdraví. StaÄí vzít nůžky a léÄivé výhonky ostříhat. Díky vysokému obsahu C a prospěšných silic lze z nich uvaÅ™it Äaj, který tlumí kaÅ¡el a působí i na další bronchitické problémy. Zpracovat tyto smrkové výhonky lze mnoha způsoby. AÅ¥ už za studena, s přídavkem cukru, zalitím Äisté vody a ponechání ve sklenici na okenním parapetu louhovat alespoň tÅ™i dny. A poté užívat tuto vzácnou medicínu po lžiÄkách. PÅ™idávat se rovněž mohou do salátů, polévek a omáÄek. Mnozí si nálev ze smrkového jehliÄí pÅ™idávají i do koupele. A macerovanými si uvolňují ztuhlé Å¡lachy Äi namožené svaly a klouby.   Â